Logo FUW

Pracownia Wstępna

  1. Pracownia Wstępna to zajęcia laboratoryjne dla studentów I roku studiów licencjackich na Wydziale Fizyki. Zajęcia na Pracowni odbywają się w 3-godzinnych blokach.
  2. Pierwsze zajęcia obejmują szkolenie BHP. Udział w nich jest niezbędny do dopuszczenia do dalszych zajęć.
  3. Na Pracowni wykonywane jest 5 ćwiczeń (w przypadku przedmiotu Pracownia wstępna dla biofizyków [1100-1BB06] wykonywane są cztery pierwsze ćwiczenia). Na wykonanie każdego z zadań przeznacza się dwa kolejne spotkania. Podczas pierwszego spotkania wykonywane są pomiary według instrukcji, którą należy pobrać ze strony pracowni (zakładka Materiały). Drugie spotkanie poświęcone jest ćwiczeniom rachunkowym, podczas których dyskutowane są metody analizy danych niezbędne do poprawnego wykonania raportu.
  4. Na części pomiarowej dozwolone są maksymalnie dwie nieobecności. Spóźnienie się na zajęcia pomiarowe ponad 15 minut skutkuje niedopuszczeniem do wykonywania ćwiczenia oraz wpisaniem w tym terminie nieobecności.
  5. W przypadku nieobecności na części pomiarowej, ćwiczenie będzie można wykonać w terminie dodatkowym pod koniec zajęć. Raport z tego ćwiczenia należy sporządzić w ciągu pięciu dni roboczych od wykonania ćwiczenia.
  6. W przypadku nieobecności na części rachunkowej, należy samodzielnie zapoznać się z materiałem przerabianym na ćwiczeniach i sporządzić raport na podstawie wykonanych przez siebie pomiarów i wymagań podanych w instrukcji do ćwiczenia.
  7. Wykonanie ćwiczenia obejmuje:
      Przed zajęciami:
    • zapoznanie się z dostępną na stronie internetowej Pracowni instrukcją do ćwiczenia i przygotowanie się do wykonania ćwiczenia. W szczególności przed częścią pomiarową należy wiedzieć: jakie pomiary, po co i w jaki sposób będą przeprowadzane, jakie wielkości trzeba wyznaczyć, jakie zależności będą „testowane”;
    • rozwiązanie zadań domowych;
    • W trakcie zajęć:
    • zgłoszenie się bezpośrednio na określone wcześniej stanowisko wykonywania ćwiczenia;
    • udział w teście oceniającym przygotowanie do ćwiczenia;
    • wykonanie pomiarów wraz z notowaniem wyników na karcie pracy;
    • po zakończeniu części pomiarowej przedstawienie osobie prowadzącej karty pracy z wynikami do akceptacji;
    • czynny udział w części rachunkowej zajęć;
    • Po zajęciach:
    • po części rachunkowej sporządzenie raportu według zasad umieszczonych na stronie przedmiotu i zaleceń osoby prowadzącej oraz oddanie go w ciągu pięciu dni roboczych po zakończeniu zajęć rachunkowych. Jako dzień roboczy rozumie się dzień w którym na Wydziale Fizyki odbywają się zajęcia dydaktyczne.
  8. Podstawowym sposobem kontaktu z osobą prowadzącą jest kontakt osobisty lub mailowy.
  9. Raporty dotyczące dwóch pierwszych zadań wykonywane są na zaliczenie. Ćwiczenia te można wykonywać parami. W przypadku wykonywania raportu wspólnie, należy wyraźnie określić wkład pracy każdego z autorów.
  10. Raporty z pozostałych trzech ćwiczeń wykonywane są pojedynczo na ocenę. Szczegółowe zasady oceny są opisane poniżej.
  11. Raporty należy pisać z poszanowaniem praw autorskich. W przypadku korzystania w trakcie pisania raportu z narzędzi wykorzystujących AI, wymagane jest stosowne oznaczenie w ten sposób napisanych fragmentów. Niedozwolone jest wykorzystanie AI do analizy danych.
  12. Raporty będą sprawdzane programem antyplagiatowym. W przypadku podejrzenia plagiatu, informacja jest zgłaszana koordynatorowi przedmiotu i podejmowana jest dalsza procedura wyjaśniająca.
  13. Raporty w formacie PDF, wraz z wynikami pomiarów w formie cyfrowej, zeskanowaną kartą pracy oraz, w przypadku trzech pierwszych ćwiczeń, zrzutem ekranu z pozytywnym wynikiem apletu do testów (wraz z widocznymi wszystkimi wypełnionymi polami apletu), oddaje się za pomocą platformy Classroom. Oceniony raport wraz z uzyskaną oceną (zgodnie z zasadami oceniania umieszczonymi poniżej) i komentarzami asystenta jest zwracany za pomocą platformy Classroom. Zwrócenie raportu bez oceny oznacza konieczność jego poprawy.
  14. W przypadku chęci poprawy uzyskanej oceny lub otrzymania raportu do poprawy, poprawiony raport należy oddać w ciągu pięciu dni roboczych od daty jego zwrócenia, przy czym nie należy usuwać z systemu Classroom wcześniejszej wersji raportu z uwagami osoby sprawdzającej.
  15. Przed oddaniem poprawionego raportu zaleca się konsultacje z osobą prowadzącą w celu szczegółowego omówienia koniecznych zmian.
  16. Raporty z ćwiczeń wykonywanych na zaliczenie można poprawiać dwukrotnie, raporty z ćwiczeń wykonywanych na ocenę oraz raporty z ćwiczeń wykonywanych w terminach dodatkowych można poprawiać jednokrotnie.
  17. W przypadku choroby czy innych zdarzeń losowych możliwe jest opóźnienie oddania raportu. Opóźnienia nieprzekraczające siedmiu dni kalendarzowych nie muszą być uzgadniane z prowadzącym i koordynatorem. W przypadku konieczności dłuższego opóźnienia, wymagane są indywidualne uzgodnienia z koordynatorem. Nieuzgodnione przekroczenie terminu oddania raportu ponad siedem dni kalendarzowych jest traktowane jak nieoddanie raportu.
  18. Po terminie zakończenia zajęć dydaktycznych w semestrze letnim nie możliwe są żadne opóźnienia.
  19. W przypadku niekompletnych pomiarów, nie pozwalających na osiągnięcie zakładanych w ćwiczeniu efektów kształcenia lub oddania raportu rażąco niezgodnego z wymaganiami umieszczonymi w instrukcji, na stronie Pracowni lub wytycznymi prowadzącego (np. nie zawierającego większej części wymaganej analizy danych) ćwiczenie uznaje się za niewykonane (bez możliwości poprawy raportu).
  20. Zaliczenie Pracowni jest możliwe w przypadku uzyskania ze wszystkich ćwiczeń zaliczenia lub oceny pozytywnej.
  21. Ocena końcowa jest średnią z ocen cząstkowych (bez zaliczeń), przy czym ocena 5! jest liczona do średniej jako 5,5. Do wystawienia oceny końcowej stosuje się standardowe zasady zaokrąglania liczb, z wyjątkiem oceny 5!, która jest stawiana w przypadku uzyskania średniej większej lub równej 5.
  22. W przypadku sporu między osobą wykonującą ćwiczenie i osobą prowadzącą ćwiczenie oraz w przypadkach szczególnych, decyzje podejmuje koordynator Pracowni.

ZASADY OCENIANIA RAPORTÓW

Ocena z każdego ćwiczenia jest składową ocen z następujących części: