- Pracownia Technik Pomiarowych to zajęcia laboratoryjne dla studentów II roku studiów licencjackich na Wydziale Fizyki na kierunku Fizyka i Nauczanie fizyki, którzy zaliczyli przedmiot Pracownia wstępna albo równoważny.
- Na Pracowni dostępnych jest 12 terminów laboratoryjnych. Na wybrane ćwiczenie obowiązują zapisy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Osoby, które same nie wpisały się na wybrane ćwiczenie, będą zapisywane na ćwiczenie wybrane przez koordynatora tydzień przed zajęciami. Nie można wykonywać danego ćwiczenia więcej niż raz.
- W trakcie zajęć należy wykonać dziesięć ćwiczeń, przy czym przynajmniej po jednym ćwiczeniu z następujących działów: Drgania, Ciepło, Optyka, Fizyka Ciała Stałego, Fizyka współczesna.
- W przypadku uzyskania z minimum pięciu raportów oceny 5 lub 5!, pozostałe raporty mogą być sporządzone jako raporty skrócone na zaliczenie.
- Ocena końcowa jest średnią z uzyskanych ocen (ocena 5! jest liczona do średniej jako 5,5). Aby uzyskać zaliczenie pracowni liczba zaliczonych lub pozytywnie ocenionych ćwiczeń nie może być mniejsza niż 8, a średnia z ocen nie może być mniejsza niż 3,00.
- Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Dozwolone są maksymalnie dwie nieobecności. Spóźnienie się na zajęcia ponad 15 minut skutkuje niedopuszczeniem do wykonywania ćwiczenia oraz wpisaniem w tym terminie nieobecności.
- Wykonanie ćwiczenia obejmuje:
Przed zajęciami:
- Zapoznanie się z instrukcją do ćwiczenia dostępną na stronie internetowej Pracowni.
- Przygotowanie się do wykonania ćwiczenia. W szczególności należy wiedzieć: jakie pomiary, po co i w jaki sposób będą przeprowadzane, jakie wielkości trzeba wyznaczyć, jakie zależności będą „testowane”.
- Zgłoszenie się bezpośrednio na określone wcześniej stanowisko.
- Udział w teście (lub innej formie sprawdzianu) oceniającym przygotowanie do ćwiczenia.
- Wykonanie pomiarów wraz z notowaniem wyników na karcie pracy.
- Po zakończeniu ćwiczenia przedstawienie do akceptacji osobie prowadzącej karty pracy z wynikami i ustalenie sposobu końcowego opracowania wyników.
- Sporządzenie raportu i oddanie go w ciągu pięciu dni roboczych od wykonania ćwiczenia.
- Obowiązkiem osoby przygotowującej się do ćwiczenia jest zapoznanie się z instrukcją do ćwiczenia i przemyślenie, w jaki sposób będą wykonywane pomiary. Przygotowanie do przeprowadzenia pomiarów będzie sprawdzone przez osobę prowadzącą ćwiczenie. W przypadku, gdy osoba wykonująca ćwiczenie nie potrafi opisać sposobu przeprowadzenia pomiarów, nie zostanie dopuszczona do wykonania ćwiczenia.
- Osoba wykonująca ćwiczenie sporządza raport zgodnie z wymaganiami zamieszczonymi w instrukcji, na stronach pracowni i zaleceniami osoby prowadzącej.
W przypadku raportu skróconego wymagana jest poprawnie wykonana pełna analiza danych doświadczalnych wraz z krótkimi podpisami rysunków tabel i otrzymanych wyników oraz wnioski. - W przypadku korzystania w trakcie pisania raportu z narzędzi wykorzystujących AI, wymagane jest stosowne oznaczenie w ten sposób napisanych fragmentów. Niedozwolone jest wykorzystanie AI do analizy danych.
- Raporty wraz z zeskanowaną kartą pracy oraz danymi w formie cyfrowej oddaje się na platformie Classroom. Oceniony raport (zgodnie z zasadami oceniania umieszczonymi poniżej) jest zwracany studentowi. Zwrócenie raportu bez oceny oznacza konieczność jego poprawy.
- W przypadku chęci poprawy uzyskanej oceny lub otrzymania raportu do poprawy Student ma obowiązek oddania poprawionego raportu w ciągu pięciu dni roboczych od daty jego zwrócenia, przy czym nie należy usuwać z systemu Classroom wcześniejszej wersji raportu z uwagami osoby sprawdzającej. W przypadku dni wolnych od zajęć dydaktycznych, terminy te ulegają wydłużeniu o czas wolny od zajęć. Każdy raport można poprawiać maksymalnie raz.
- Wszystkie raporty będą sprawdzane systemem antyplagiatowym. Po weryfikacji antyplagiatowej ostateczna ocena z raportu jest wpisywana przez asystenta do USOSa.
- W przypadku niekompletnych pomiarów, nie pozwalających na osiągnięcie zakładanych w ćwiczeniu efektów kształcenia lub oddania raportu rażąco niezgodnego z wymaganiami umieszczonymi w instrukcji, na stronie Pracowni lub wytycznymi prowadzącego (np. nie zawierającego większej części wymaganej analizy danych) ćwiczenie uznaje się za niewykonane, bez możliwości poprawy raportu.
- W przypadku choroby czy innych zdarzeń losowych możliwe jest opóźnienie oddania raportu. Opóźnienia nieprzekraczające siedmiu dni kalendarzowych nie muszą być uzgadniane z prowadzącym i koordynatorem. W przypadku konieczności dłuższego opóźnienia, wymagane są indywidualne uzgodnienia z koordynatorem.
- Po terminie zakończenia zajęć dydaktycznych w semestrze zimowym nie możliwe są żadne opóźnienia oddania raportów i ich popraw.
- Wykonanie raportów z poprzednich ćwiczeń nie jest warunkiem przystąpienia do kolejnego ćwiczenia.
- W przypadku sporu między osobą wykonującą ćwiczenie i osobą prowadzącą ćwiczenie oraz w przypadkach szczególnych, decyzje podejmuje koordynator Pracowni.
ZASADY OCENIANIA NA PRACOWNI TECHNIK POMIAROWYCH
Ocena z każdego ćwiczenia jest składową ocen z następujących części:W przypadku raportu pełnego:
- Wykonanie ćwiczenia (punktacja: 0 - 20).
Jest to liczba punktów, za pomocą której oceniana jest jakość pracy eksperymentalnej podczas wykonywania ćwiczenia. Punktacja ta obejmuje, m. in., przygotowanie do wykonania ćwiczenia, poprawność montażu układu pomiarowego, dbałość o precyzję pomiarów, staranność przeprowadzenia ćwiczenia, kompletność wykonanych pomiarów (zgodnie z poleceniem osoby prowadzącej ćwiczenie). - Wykonanie raportu zgodnie z wzorem zamieszczonym na końcu tego dokumentu (punktacja: 0 - 80), w tym:
- strona redakcyjna raportu (punktacja: 0 - 20),
- strona merytoryczna raportu (punktacja: 0 - 60).
- W przypadku uzyskania w sumie co najmniej 90 punktów i wykonania istotnie wyróżniającego się raportu: 10 punktów.
W przypadku raportu skróconego:
- Wykonanie ćwiczenia (punktacja: 0 - 10).
Jest to liczba punktów, za pomocą której oceniana jest jakość pracy eksperymentalnej podczas wykonywania ćwiczenia. Punktacja ta obejmuje, m. in., przygotowanie do wykonania ćwiczenia, poprawność montażu układu pomiarowego, dbałość o precyzję pomiarów, staranność przeprowadzenia ćwiczenia, kompletność wykonanych pomiarów (zgodnie z poleceniem osoby prowadzącej ćwiczenie). - Wykonanie poprawnej analizy danych wraz z jej ilustracją odpowiednimi tabelami, wykresami i krótkimi komentarzami oraz wnioski (punktacja: 0 - 50).
Uzyskana liczba punktów: [0, 50) - Ocena: 2
Uzyskana liczba punktów: [50, 60) - Ocena: 3/zal (w przypadku raportu skróconego)
Uzyskana liczba punktów: [60, 70) - Ocena: 3,5
Uzyskana liczba punktów: [70, 80) - Ocena: 4
Uzyskana liczba punktów: [80, 90) - Ocena: 4,5
Uzyskana liczba punktów: [90, 100) - Ocena: 5
Uzyskana liczba punktów: [100, 110] - Ocena: 5!